Mākoņmaizes ir veselīga un viegla alternatīva klasiskajai kviešu maizei. Mēs tās gatavojam jau daudzus gadus, īpaši periodos, kad gribas ēst mazāk maizes. Tās ir gaisīgas un satur ļoti zemu ogļhidrātu daudzumu, jo mākoņmaizes gatavo no tikai divām pamata sastāvdaļām – olām un krēmsiera. Tās var pasniegt ar visdažādākajām sāļajām piedevām – krēmsieru, lasi, avokado, tomātiem, dažādiem smēriņu salātiem, pastēti, 3 Muskatriekstu Pavasara vitamīnu biezpienu u.c. Mākoņmaizes var izmantot arī kā burgeru maizītes.
Daudzums: 6 mākoņmaizes
Nepieciešamais aprīkojums:
- Elektriskais mikseris
- cepeškrāsns
- cepeškrāsns panna un silikona paklājiņš vai cepamais papīrs
Sastāvdaļas:
- 3 olas (istabas temperatūrā)
- 40 g krēmsiera (istabas temperatūrā)
- 1/4 tēj.k. vīnakmens pulvera (vai 1/2 tējkarote citrona sulas vai etiķa)
- 1/4 tēj.k. kaltēta oregano
- 1/4 tēj.k. granulēta ķipoka
- 4 ēd.k. rīvēta parmezāna
Pagatavošanas gaita:
- Olām atdala baltumus no dzeltenumiem. To dara uzmanīgi, lai pat nedaudz dzeltenuma neiekļūst pie baltuma, jo tādā gadījumā baltums nesaputosies. Dzeltenumus un krēmsieru istabas temperatūrā kuļ ar mikseri, līdz masa kļuvusi viendabīga un putaina, apmēram 1 minūti.
- Olbaltumiem pievieno vīnakmens pulveri vai citronu sulu. Miksera kājiņas rūpīgi nomazgā un noslauka. Olbaltumu puto, līdz veidojas stingras putas un, bļodu pagriežot “ar kājām gaisā”, olbaltums paliek savā vietā. Tas prasīs apmēram 1-2 minūtes.
- Sākumā 2 karotes olbaltuma iecilā dzeltenuma un krēmsiera masā, līdz masa kļuvusi viendabīga. Pēc tam pievieno atlikušo baltumu un uzmanīgi iecilā, lai olbaltuma putas netiktu saplacinātas. Masai jābūt gaisīgai.
- Cepamo pannu izklāj ar cepamo papīru vai silikona paklājiņu. Masu kārto 6 apmēram vienādās kaudzītes uz cepamās pannas. Pa virsu uzber nedaudz oregano un granulēta ķiploka, kā arī pārkaisa smalki rīvētu parmezānu.
- Mākoņmaizes cep līdz 150 °C uzkarsētā cepeškrāsnī 25 minūtes, līdz mākoņmaizes kļuvušas zeltainas.
- Izņemot no cepeškrāsns, mākoņmaizes būs ļoti pufīgas, bet atdziestot tās nedaudz saplaks.
Padomi gatavošanai:
- Svarīgi, lai olas un krēmsiers būtu istabas temperatūrā. Olas istabas temperatūrā labāk uzputosies. Savukārt aukstu krēmsieru tieši no ledusskapja nebūs iespējams vienmērīgi saputot ar olu dzeltenumiem, veidosies kunkuļi un mākoņmaizes neizdosies pufīgas.
- Kādēļ olbaltumam jāpievieno vīnakmens pulveris un kas tas ir? Vīnakmens pulveris jeb kālija bitartrāts (angļu val. – cream of tar tar) ir vīna ražošanas blakusprodukts, ko izmanto konditorejā. Vīnakmens pulveri pievieno, putojot olbaltumu, tas stabilizē olbaltumu – putas ir stingrākas un cepot nesaplok. Vīnakmens pulveri var iegādāties garšvielu veikalos, piemēram, Avokado, kā arī pasūtīt internetā, piemēram, amazon.de. Vīnakmens pulveri šajā receptē var aizvietot ar svaigi spiestu citronu sulu vai etiķi – ¼ tējkarote vīnakmens pulvera atbilst ½ tējkarotei citrona sulas vai etiķa.
- Garšvielu pievienošana mākoņmaizēm – Mākoņamizēm nav nepieciešams pievienot garšvielas. Tas var gatavot tikai no olām, krēmsiera un vīnakmens pulvera. Tomēr mums patīk mākoņmaizēm uzbērt nedaudz garšvielu, kas bagātina mākoņmaizīšu garšu, līdz ar to tās var ēst arī kā uzkodu, nepievienojot nekādas citas piedevas. Mums patīk kombinācija oregano + granulēts ķiploks + parmezāna siers. Tomēr maizītes var pārbērt arī ar citām garšvielām, piemēram, kaltētu baziliku, karija pulveri, itāļu garšvielu maisījumu, svaigas dilles u.c. Svarīgi, lai uz mākoņmaizēm netiek liktas nekādas smagas sastāvdaļas, citādi maizītes neizdosies pufīgas un gaisīgas.
- Mākoņamizes var glabāt ledusskapī 3-4 dienas, tās ievietojot hermētiski noslēgtā traukā. Mākoņamizes nevar atstāt istabas temperatūrā, jo tad tās apkaltīs un kļūs trauslas.