Šos dārzeņu salātus mūsu ģimenē gatavoja, kopš vien sevi atceramies, tātad vismaz 30 gadus. Šos salātus ziemā ēdām gan aukstus, gan uzsildītus, gan ikdienā, gan likām uz svētku galda. Tad, kad ģimenē sākām vārīt soļanku, spontāni šos salātus pievienojām zupai vienu, otru, trešo reizi. Ak, cik gan garda izdevās soļanka! Jau daudzus gadus, rīkojot vasaras āra ballītes, vārām soļanku ar šiem dārzeņu salātiem. Visi radi, draugi, kolēģi un paziņas jau zina, ka pie mums būs mūsu īpašā soļanka ar nedaudz neierastākām sastāvdaļām. Vēlamies dalīties ar jums mūsu īpašajā soļankas receptē (links), kurā izmantojam šos dārzeņu salātus, kurus nu jau daudzus gadus saucam par soļankas sagatavi. Tomēr šie salāti ir ļoti gardi arī kā piedeva jebkuram gaļas ēdienam.
Sastāvdaļas:
- 100 ml eļļas
- 100 ml etiķa
- 4 ēd.k. cukura
- 1 ēdk.k sāls
- 4-5 lauru lapas
- ~20 melno vai smaržīgo piparu graudu
Dārzeņi (kopā 5.5 kg, proprocijas var variēt):
- 1 kg kāposta
- 1 kg burkānu
- 1 kg sīpolu
- 1 kg tomātu
- 1 kg gurķu
- 0.5 kg paprikas
Pagatavošanas gaita:
- Dārzeņus var rīvēt un griezt ar nazi, taču visērtāk un ātrāk dārzeņus būs sagatavot virtuves kombainā. Burkānus sarīvē uz rupjās dārzeņu rīves. Pārējos dārzeņus sagriež. Attēlā redzams, kāda lieluma gabaliņos griežam katru dārzeni.
- Lielā katlā (izmantojam 10 l katlu) ielej ~100 ml ūdens, pirmos liek tomātus un tiem virsū pārējos dārzeņus, lauru lapas un piparu graudus. Katlam liek vāku un vidējā karstumā dārzeņus vāra ~45 minūtes. Tad pievieno sāli, cukuru, eļļu, etiķi un visu kopā vāra vēl ~15 minūtes.
- Izkarsē burkas un vāciņus. Izvārītos dārziņus (soļankas sagatavi) nekavējoties pilda burkās, tās stingri aizvāko vai aizskrūvē un liek uz dēlīša ar vāciņu uz leju.
- Pēc 24h burkas būs pilnībā atdzisušas un tās var uzglabāt pagrabā vai ledusskapī vienu gadu.
Padomi gatavošanai:
- Šos salātus izmantojam soļankas gatavošanā pēc šīs receptes.
- Šos salātus gatavojam tik daudzas vasaras, ka sastāvdaļas vairs nesveram un visu gatavojam “uz acu mēru”. Gatavošanas beigās pagaršojam dārzeņus, lai saprastu, vai visas sastāvdaļas (sāls, cukurs un etiķis) ir balansā. Jārēķinās, ka stāvēšanas laikā dārzeņi vairāk savilksies ar etiķi un to garša kļūs intensīvāka, tādēļ gatavajiem salātiem jābūt pavisam nedaudz maigākiem par vēlamo garšu, kuru tie iegūs pēc pāris nedēļu stāvēšanas.
- Ja dārzā izauguši maz gurķu un daudz kabaču, tad reizēm daļu gurķu mēdzam aizstāt ar tikpat smalki sagrieztiem kabačiem.
- Kā vislabāk karsēt burkas? Burkas un vāciņus var karsēt divos veidos:
- Verdošā ūdenī paturēt burku un vāciņus pāris minūtes, grozot burku, lai verdošais ūdens izkarsē visu burku. Tad burku liek atdzist ar “muti” uz augšu (lai tvaiks iztvaiko un burka ir sausa).
- cepeškrāsnī: Burkas rūpīgi izmazgā. Slapjas burkas liek aukstā cepeškrāsnī. Cepeškrāsni silda līdz 150 °C. Kad tā uzkarsusi, burkas karsē 15 minūtes. Ja burkas lielākas par 1l, tās karsē 20-25 minūtes. Arī burku vāciņi ir jāsterilizē, tos ievieto cepeškrāsnī kopā ar burkām. Pirms lietošanas burkas atdzesē. Aukstas burkas nedrīkst likt jau uzkarsētā cepeškrāsnī, jo tās var saplīst.
Uzzini recepšu jaunumus, sekojot mums sociālajos tīklos: