Kvinoja ir sēklas, jeb pseido graudaugs, kas tiek dēvēts par superfūdu, jo tā ir ne vien bagāta ar proteīnu un šķiedrvielām, bet arī satur plašu spektru minerālvielu un vitamīnu. Kvinoja ir viens no mūsu iecienītākajiem graudaugiem, kas šajā receptē pasniegts austrumu garšu noskaņā.
Daudzums: 4 porcijas
Sastāvdaļas:
Pamata sastāvdaļas
- 1 glāze nevārītas kvinojas (apm. 3 glāzes vārītas kvinojas)
- 1 spipols
- 1 neliels puravs
- 2 burkāni
- 1 selerijas kāts
- 3/4 glāzes saldētu zaļo zirnīšu
- 3/4 glāzes zaļo pākšu pupiņu
- 30 g sviesta
- 1 ēd.k. vieglas olīveļļas
Garšvielas un mērces
- 1 tēj.k. sezama eļļas
- 2 ēd.k. liquid aminos (vai gaišās sojas mērces)
- 1 ēd.k. mirina (salds rīsu vīns)
- 1/2 tēj.k. svaigi malta ingvera
- 1 tēj.k. granulēta ķiploka
- 1 tēj.k. sīpolu pulvera
- šķipsniņa sāls (var nepievienot)
- Kvinoju izvāra ūdenī, nepievienojot sāli. Noskalo sietā zem auksta ūdens, lai pārtrauktu termisko apstrādi, un atstāj sietā, lai notecētu liekais mitrums.
- Burkānus sagriež strēmelītēs (džuljena griezumā) vai mazos kubiņos (5x5mm). Selerijas kātu un sīpolu sagriež mazos kubiņos. Puravu sagriež šķēlītēs.
- Dziļā neuzkarsētā pannā ielej olīveļļu, ieber sīpolus, burkānus un selerijas kātu. Cep uz vidēja karstuma apmēram 10 minūtes līdz dārzeņi kļūst caurspīdīgi.
- Pievieno puravu, cep vēl 5 minūtes. Pievieno saldētas pākšu pupiņas un zaļos zirnīšus, sautē 3 minūtes, ik pa laikam apmaisot. Mums patīk, kad dārzeņi saglabā stingrāku konsistenci. Ja tos vēlas mīkstākus, var pasautēt ilgāk.
- Palielina plīts karstumu uz vidēji augstu. Iemaisa izvārīto kvinoju. Pievieno kubiņos sagrieztu sviestu, vienmērīgi pārlej un pārber visas garšvielas un mērces, iemaisa. Šajā brīdī var pievienot papildu sāli, ja garšas kārpiņas to vēlas.
- Ik pa laikam apmaisot, ļauj kvinojai apcepties apmēram 10 minūtes. Šādi kvinoja kļūs irdenāka un šur tur iegūs nelielu zeltainu brūnumu.
- Pasniedz kā pamatēdienu vai piedevu.
PADOMI GATAVOŠANAI UN INFORMĀCIJA PAR PRODUKTIEM
- Receptē var izmantot jebkura veida kvinoju. Baltā kvinoja ir vismaigākā, tomēr receptē lieliski iederas kvinojas mix (baltā, sarkanā un melnā kvinoja), kas piešķir ēdienam papildu struktūru. Katram no kvinojas viediem ir nedaudz cits makroelementu, minerālvielu un vitamīnu sastāvs, bet tās visas ir ļoti vērtīgs uzturvielu avots
- Liquid aminos jeb šķidrās aminoskābes ir no sojas proteīna ražota mērce. Atšķirībā no parastās sojas mērces, kuras ražošanā tiek izmantoti arī kvieši, liquid aminos ir bezglutēna produkts, kura sastāvā ir mazāks sāls daudzums un kam raksturīga maigāka, pilnīgāka un mazliet saldena garša. Mēs izmantojam Bragg ražoto Liquid aminos mērci, tomēr tās vietā var izmantot arī kokosriekstu amino mērci, kas ir nevien bezglutēna produkts, bet arī nesatur soju. Liquid aminos un kokosriekstu amino mērci var iegādāties dažādos bio veikaliņos, piemēram, “Lavandas”, “Dabas stacija”.
- Mirins ir rīsu vīns – viens no sake rīsu vīna paveidiem, kas atšķiras ar mazāku alkohola koncentrāciju un ir saldāks. Mirins ēdienam piešķir pilnīgāku un nedaudz saldenu garšu, izceļ ēdiena dabiskās garšas nianses.