Cēzara salāti ir klasika. Ja, sēžot restorānā gribas salātus, bet nezinām, kādus – jāņem Cēzars. Ļoti gardus Cēzara salātus var pagatavot arī mājās, ko 3 muskatrieksti bieži dara. Kā zināms, Cēzara salātu atslēga ir pareizi pagatavota mērce, kas ir tik bagāta ar garšas niansēm un apetīti rosinoša, ka to gribas izmantot ne tikai salātos, bet gandrīz vai ēst ar karotēm vai izmantot kā mērcīti svaigu dārzeņu platē. Tomēr arī pašiem Cēzara salātiem var būt dažādas variācijas, pievienojot dažādas piedevas. Šeit apkopotas piecas 3 Muskatriekstu iecienītākās Cēzara salātu variācijas – klasiskie salāti, salāti ar vistu, ar lasi, ar garnelēm, ar bekonu.
Nepieciešamais aprīkojums:
- Blenderis (nav obligāti, var izmantot putojamo slotiņu vai dakšiņu)
Sastāvdaļas:
Salātu pamatsastāvdaļas
- 1 vidēja romiešu salāta galva
- 8-10 ķiršu tomātiņu
- 3 šķēles baltmaizes
- parmezāns dekorēšanai (svaigi rīvēts)
Mērcei
- 120 ml neitrālas garšas majonēzes
- 1/4 tēj.k. Dižonas sinepju
- 1/4 tēj.k. svaigi maltu melno piparu
- 1 neliela ķiploka daiviņa
- 1 ēd.k. svaigi spiestas citronu sulas
- 4 ēd.k. svaigi rīvēta parmezāna siera (mēs izmantojam Džiugas)
- 2-3 anšovi (vai 1/2 tēj.k. anšovu pastas)
Pasniegšanai ar garnelēm (vienai porcijai)
- 6 svaigas tīģergarneles (atsaldētas)
- 1/2 tēj.k. paprikas pulvera
- 1/2 tēj.k. ķiploku pulvera (mēs izmantojam garšvielu "asumiņš")
- 1/4 tēj.k. sāls
- 1 tēj.k. sviesta vai eļļas cepšanai
Pasniegšanai ar mazsālītu lasi (vienai porcijai)
- 80 g svaiga mazsālīta laša
- 1/4 tēj.k. svaigi maltu melno piparu
Pasniegšanai ar vistu (vienai porcijai)
- 1/2 svaigas vistas filejas (apm. 80 g)
- 1/2 tēj.k. sāls
- 1/2 tēj.k. svaigi maltu melno piparu
- 1 tēj.k. sviesta vai eļļas cepšanai
Pasniegšanai ar bekonu (vienai porcijai)
- 3 šķēlītes amerikāņu bekona
Pagatavošanas gaita:
- Pagatavo mērci: Ķiploka daiviņu izspiež ar ķiploka spiedi vai sarīvē uz pavisam smalkas rīves. Blenderī liek sinepes, piparus, sasmalcināto ķiploku, anšovus un citronu sulu, blendē apmēram 30 sekundes. Pievieno majonēzi un blendē apmēram 30 sekundes, līdz mērce veido krēmīgu masu. Pievieno svaigi rīvētu parmezāna sieru. Blendē vēl 30 sekundes. Parmezāns piedod mērcei tekstūru, tādēļ rezultātam nav jābūt vienmērīgi krēmīgam. Ja mērci vēlas šķidrāku, pievieno 1-2 ēdamkarotes auksta ūdens. Gatavo mērci var pasniegt kopā ar salātiem vai glabāt ledusskapī rūpīgi aiztaisītā burciņā līdz 1 nedēļai. Pirms lietošanas mērci apmaisa ar dakšiņu vai burciņu sakrata.
- Pagatavo baltmaizes grauzdiņus: baltmaizes šķēlēm nogriež garozu. Ar asu nazi sagriež kubiņos apmēra 1,5×1,5 cm. Baltmaizes kubiņus uzber uz pannas. Grauzdē līdz 180 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī apmēram 5-7 minūtes, līdz tie ir viegli zeltaini. Grauzdiņi ir ļoti rūpīgi jāpieskata, jo tie vienā mirklī var piedegt.
- Salātu saplucina gabaliņos vai sagriež ar nazi. Katru ķiršu tomātiņu sagriež 4 daļās. Visu liek salātu bļodā, apslaka ar salātu mērci un ar salātu karotēm mērci iecilā salātos. Kārto uz šķīvjiem.
- Salātus dekorē ar maizes grauzdiņiem, svaigi rīvētu parmezānu un izvēlētajām piedevām – vista, garneles, lasis vai bekons.
Cēzara salāti ar garnelēm
- Bļodiņā samaisa sāli, garšvielu “asumiņš” vai citu ķiploku pulveri un paprikas pulveri.
- Atkausētām garnelēm noņem čaulas. Astītes parasti atstājam, jo tā ir glītāka salātu dekorācija.
- Garneles nosusina ar papīra dvieli, apviļā garšvielās un cep uzkarsētā sviestā vai eļļā 30 sekundes no katras puses. Ilgāk cept nav nepieciešams, jo tad garneles kļūs cietas un būs pārceptas.
Cēzara salāti ar mazsālītu lasi
- Lasi pārkaisa ar melnajiem pipariem un kārto uz sagatavotās Cēzara salātu porcijas. Ja svaigs mazsālīts lasis negaršo, to var īsi apcept uz pannas uzkarsētā eļļā – apmēram 30 sekundes no katras puses.
Cēzara salāti ar bekonu
- Bekona šķēlītes liek sausā pannā un cep vidēji augstā temperatūrā apmēram 2-3 minūtes. Papildu taukvielas nav nepieciešamas, jo uzkarstot bekona tauki iztecēs pannā.
- Šeit izmantojam amerikāņu bekonu – auksti kūpinātu cūkgaļas krūtiņu, kas sagriezta plānās šķēlītēs.
Cēzara salāti ar vistu
- Vistas fileju sagriež šķēlītēs. Tās nosusina ar papīra dvieli un apkaisa ar sāli un pipariem.
- Vistu cep pannā uzkarsētā sviestā vai eļļā vidēji augstā temperatūrā apmēram 5-7 minūtes, līdz tā pilnībā pagatavojusies. Cepšanas laiks būs atkarīgs no tā, cik biezas šķēlītes sagrieztas. Vistai var pievienot arī citas garšvielas, tomēr mēs to nedarām, jo salātiem galveno garšu piešķir mērce.
Padomi gatavošanai:
- Vai var izmantot cita veida salātus? Romiešu salāti ne vienmēr atrodami veikalos, tādēļ šajā receptē droši var izmantot citas līdzīga tipa salātlapas, kas ir stingras un kraukšķīgas, piemēram, ledus salātu vai Cosberg salātu – šie salātu veidi pieejami daudzos veikalos, tostarp Rimi un Maxima.
- Kas ir anšovi un kur tos atrast? Anšovi ir maza izmēra zivtiņas, kas, pateicoties īpašai sālīšanas metodei, ir ļoti populāra garšviela dažādu tautu virtuvēs. Tie paši par sevi ēdienam nepiedod zivs garšu, bet gan piešķir ļoti īpašu garšas niansi. Varētu teikt, ka anšovi šai Cēzara mērces receptei piešķir umami garšu, kas ir viens no 5 garšas veidiem (salds, sāļš, skābs, rūgs un umami). Anšovi, kas tiek izmantoti šajā Cēzara mērces receptē, ir sālīti un iemarinēti eļļā. Anšovi visbiežāk nopērkami mazās burciņās un un tādēļ ir viegli pamanāmi starp citiem zivju konserviem. Tie veikalos parasti atrodas nevis ledusskapī, bet konservu plauktā. Jāuzmanās, jo veikalu plauktos atrodams arī produkts ar nosaukumu “Baltijas anšovi” (vai līdzīgi), kas patiesībā ir ķilavas un šai receptei nederēs. Šajā receptē jāizmanto tieši sālītie un eļļā marinētie īstie anšovi vai anšovu pasta. Anšovus iespējams iegādāties dažādos lielveikalos – lielajos Rimi hipermārketos, Maxxxima, Sky, Stockman, Santa&Barbara un dažādos itāļu produktu un garšvielu veikaliņos.
- Kādu majonēzi izvēlēties? Tā kā šai salātu mērcei tiek pievienotas dažādas garšvielas, mērces bāzē jāizmanto majonēze ar pēc iespējas neitrālu garšu. Latviešu iecienītā Provansas Francis nebūs pati piemērotākā. Mēs izmantojam Helmans Original. Mērcei var izmantot arī vegāno majonēzi, tomēr jāņem vērā, ka anšovus mērcē nevar aizstāt. Ja tomēr tiek izmantota majonēze, kam pievienotas garšvielas, mēs ieteiktu sākumā nepievienot sinepes un piparus, bet sagatavoto mērci pagaršot un šīs sastāvdaļas pievienot pēc garšas.
- Kādas sinepes izmantot? Receptei vispiemērotākās būs krēmīgās Dižonas sinepes, kam ir nedaudz maigāka garša un maigi dzeltena krāsa. Tās nopērkamas daudzos pārtikas veikalos. Krievu sinepes šeit būs pārāk stipras. Savukārt franču vai angļu sinepes – pārāk maigas. Ja tomēr tiek izmantots kāds no šiem sinepju veidiem, attiecīgi to daudzums jāsamazina (krievu) vai jāpalielina (franču, angļu).
- Kādu “parmezānu” izmantot? Šai receptē nav obligāti nepieciešams izmantot oriģinālo itāļu Parmigiano Reggiano sieru. Mēs izmantojam Džiugas 12 mēnešus noturēto cieto sieru, kas veikalos atrodams par draudzīgu cenu. Tomēr var izmantot jebkādu parmezāna tipa cieto sieru.
- Kas ir “asumiņš” un kur to nopirkt? Gatšviela “asumiņš” ir Latvijā ražots ķiploku pulveris ar zaļumiem – dillēm un pētersiļiem. To ražo uzņēmums “Dabas Spēks”. “Asumiņš” ir nopērkams dažādos veikalos, tostarp, Rimi Klēts, Dabas stacija u.c. Šajā receptē var izmantot arī jebkuru citu ķiploku pulveri.