Pildītas paprikas ir ļoti populārs ēdiens latviešu virtuvē. Kopš Latvijā nopērkamas krāsainās mini paprikas, pildītas paprikas gatavojam tikai no tām. Kādēļ? Tās ir maza izmēra, ātrāk izcepas, vieglāk dozēt porcijas atbilstoši katra ēdāja izsalkuma līmenim (jo dažreiz jau viena lielā pildītā paprika ir par daudz), tās var ēst gan kā pamatēdienu, gan servēt kā auksto pirkstiņuzkodu ballītē. Tās var gatavot mērcē vai bez mērces. Šajā receptē paprikas pildām ar klasisko pildījumu – malto gaļu, rīsiem un dārzeņiem, jo šis ir mūsu ģimenes iecienītākais paprikas pildījums. Taču rīsu vietā var likt arī citus graudaugus, vai nepievienot tos vispār.
Daudzums: 6 personām
Sastāvdaļas:
- 800-900 gr krāsainas mini paprikas
- 400 gr maltās gaļas pēc izvēles (šoreiz izmantojam maltu cūkgaļu)
- 200 gr vārītu rīsu (100 gr nevārītu rīsu)
- 2 burkāni
- 2-3 selerijas kāti
- 1 sīpols
- 1 ķiploka daiviņa
- 1 purava baltā un gaiši zaļā daļa
- 2-3 ēd.k. eļļas dārzeņu apcepšanai
- šķipsniņa sāls
- šķipsniņa maltu melno piparu
- saišķītis svaigu pētersīļa lapiņu
Mērcei:
- 200 ml dārzeņu vai gaļas buljona
- 4 ēd.k. tomātu mērces
- 4 ēd.k. skābā krējuma
Pagatavošanas gaita:
- Burkānus sarīvē uz smalkās dārzeņu rīves, sīpolu, puravu un selerijas kātus smalki sagriež. Ķiploku sarīvē uz smalkās dārzeņu rīves vai smalki sakapā. Pannā lej eļļu, liek sasmalcinātos dārzeņus un, ik pa brīdim apmaisot, cep, kamēr tie gandrīz mīksti.
- Sagatavo papriku pildījumu: Bļodā liek malto gaļu, vārītus rīsus, apceptos dārzeņus, smalki sakapātus pētersīļus, sāli un piparus. Masu ar roku rūpīgi samīca.
- Paprikām nogriež augšdaļas un ar mazu nazīti uzmanīgi izgriež sēklotni.
- Sagatavoto pildījumu ar karotīti vai rokām iepilda paprikās, pildījumu rūpīgi piespiežot, lai tas tiek līdz pat paprikas tievākajam galam.
- Sagatavo mērcīti: buljonu, tomātu mērci un skābo krējumu sakuļ ar dakšiņu vai putojamo slotiņu līdz viendabīgai konsistencei.
- Cepamtraukā ielej mērcīti uz izkārto sapildītās paprikas.
- Paprikas cep iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī 200°C 25-30 minūtes. Papriku gatavību pārbauda, ar dakšiņu iedurot paprikas spicajā galā – ja dakšiņa viegli ieduras, tad paprikas ir gatavas. Gatavām paprikām arī nedaudz sāk sačokuroties to miziņa.
Padomi gatavošanai:
- Ko darīt, ja pildījums paliek pāri? Ir ļoti grūti pirms gatavošanas pateikt, cik daudz pildījuma vajadzēs, jo arī mini paprikas ir dažāda izmēra un, jo mazāka paprika, jo mazāk pildījuma tajā salīdīs. Mēs darām tā: pirms gatavošanas mini paprikas izkārtojam cepamtraukā – tādejādi var saprast, cik daudz paprikas ielīdīs – tik daudz tad arī sagatavojam pildīšanai. Ja pildījums paliek pāri, tad tam var pievienot olu un no tā var izveidot bumbiņas vai kotletītes, kuras izcep uz pannas vai cepeškrāsnī.
- Ar ko kopā baudīt pildītas mini paprikas? Šajā ēdienā ir gan gaļa, gan graudaugi, gan dārzeņi, tādejādi pildītas mini paprikas pašas par sevi ir pilnvērtīgs pamatēdiens. Tā kā paprikas tiek ceptas mērcītē, tad tās var baudīt kopā ar dažādiem graudaugiem, kuri uzsūc mērci. Paprikas ir gana sātīgas, tādēļ tās var baudīt kopā ar svaigiem salātiem.
- Kā pagatavot pildītas mini paprikas ballītei vai piknikam? Ja paprikas gribi likt uz galda kā aukstās uzkodas vai paņemt līdzi piknikā, tad iesakām tās gatavot bez mērces (tad tās būs “tīras” no mērces un viegli paņemamas rokās). Šajā gadījumā cepamtraukā var ieliet pavisam nedaudz buljona vai ūdens, lai paprikas nepiecepas pie trauka apakšas.