Pašu gatavotas konfektes ir lieliska un sirsnīga dāvana Ziemassvētkos vai našķis ar pievienoto vērtību ikdienā. Šīs mājās gatavotās riekstu un žāvētu augļu konfektes “Serenāde” ir vienkārši pagatavojamas, un to gatavošanā var iesaistīt bērnus. Serenādes ir sulīgas un saldskābas, ar maigu tumšās šokolādes glazūru. Turklāt šīm konfektēm var pievienot arī cita veida riekstus vai žāvētos augļus.
Daudzums: 30 konfektes
Nepieciešamais aprīkojums:
- divas metāla bļodas šokolādes kausēšanai
- virtuves kombains vai nazis un dēlītis
- konditorejas termometrs
- divas dakšiņas vai speciāla konfekšu glazējamā karote
Sastāvdaļas:
- 100 g lobītu lazdu riekstu
- 50 g valriekstu
- 70 g žāvētu aprikožu
- 50 g cidoniju sukādes
- 2-3 ēd.k. cidoniju sīrupa
- 1 tej.k. medus
- 150 g tumšās šokolādes
Pagatavošanas gaita:
- Ja tiek izmantoti lazdu rieksti ar brūnajām miziņām, tos vispirms noloba (skatīt padomus gatavošanai).
- Visus riekstus apgrauzdē – ber uz sausas pannas un maisot grauzdē apmēram 3 minūtes, līdz sāk izdalīties riekstaina smarža, un lazdu rieksti sāk iekrāsoties viegli brūni. Rieksti jāpieskata, lai tie neapdegtu.
- Riekstus, aprikozes un cidoniju sukādes ber virtuves kombainā un pulsējot sasmalcina līdz vēlamajai konsistencei. Ja virtuves kombains nav pieejams, ar lielu nazi riekstus un žāvētos augļus rūpīgi sakapā. Tiem jābūt smalkiem, bet ne pastas konsistencē.
- Riekstu un augļu masai pievieno medu un iesākumā 2 ēd.k. cidoniju sīrupa. Visu samaisa. Masai jābūt mitrai, bet viegli salipināmai. Ja tā šķiet pārāk sausa, pievieno vēl 1 ēd.k. cidoniju sīrupa.
- No masas veido vienāda izmēra bumbiņas. To vislabāk darīt, vispirms ar tējkaroti sadalot masu vienādās piciņās un pēc tam ar tīrām rokām saripinot bumbiņas. Rokas, iespējams, būs jānomazgā ik pēc dažu bumbiņu sagatavošanas, jo tās ar katru bumbiņu kļūs lipīgākas. Bumbiņas kārto uz dēlīša.
- Izkausē tumšo šokolādi, izmantojot temperēšanas metodi (skatīt padomus gatavošanai). Bumbiņas apviļā šokolādē, un ar divām dakšiņām vai speciāli konfekšu glazējamo karoti kārto uz dēlīša, kas pārklāts ar cepamo papīru.
- Konfektes var rotāt ar cukura dekoriem vai sakapātiem riekstiem. Tos uzber uz glazētajām konfektēm, kamēr šokolāde vēl nav sacietējusi.
- Vislabāk konfektes garšos nākamajā dienā, kad rieksti būs daļēji uzsūkuši cidoniju sīrupu un medu, un visas garšas būs savilkušās un “sadraudzējušās”. Konfektes ledusskapī glabāsies vismaz 2 nedēļas.
Padomi gatavošanai:
- Kā nolobīt lazdu riekstus? Lazdu riekstus uzber uz sausas pannas, karsē uz vidēja karstuma plīts apmēram 3 minūtes, apmaisot ik pēc 15 sekundēm, līdz riekstu miziņas sāk atdalīties. Riekstus, kamēr tie vēl karsti, ber tīrā sausā auduma virtuves dvielītī, tos saliek sainītī un, turot vienā rokā, ar otru spaida un virpina dvielīti pa galda virsmu, lai riekstu miziņas atdalītos no riekstiem.
- Kā temperēt šokolādi un kāpēc tas jādara? Šokolādes temperēšanair šokolādes kausēšanas metode, kuras laikā šokolāde tiek uzsildīta līdz kušanas temperatūrai, pēc tam atdzesēta un vēlreiz uzsildīta līdz darba temperatūrai. Pareiza temperēšana nodrošinās kvalitatīvu šokolādes spīdumu, labu kraukšķīgumu un maigu izkušanu, to ēdot. Temperēšana nav absolūti obligāta, lai šī recepte izdotos. Šokolādi var vienkārši izkausēt un glazēt konfektes, īpaši, ja tās plānots ēst drīz. Tomēr, temperējot šokolādi, tiks iegūta kvalitatīvāka šokolādes glazūra, un tā saglabās savu spīdumu un tekstūru, arī uzglabājot šokolādes izstrādājumus ledusskapī. Temperēšana arī novērsīs šokolādes “ziedēšanu” jeb baltās kārtiņas veidošanos, glabājot konfektes ledusskapī. Temperēšanas temperatūras ir atšķirīgas dažādiem šokolādes veidiem un pat dažādu ražotāju šokolādei, tāpēc nav absolūti vienas formulas, kura nostrādās vienmēr. Tomēr vairumā gadījumu temperēšanai izmanto šādas temperatūras:
Šokolādes veids | Kušanas temperatūra | Atdzišanas temperatūra | Darba temperatūra |
Baltā šokolāde | 40 °C | 27 °C | 28,5 °C |
Piena šokolāde | 45 °C | 28 °C | 29 °C / 30 °C |
Tumšā šokolāde | 50-53 °C | 29 °C | 30°C / 31 °C |